"

Zrození Země na hvězdárně a planetáriu v Brně

05. 02. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Od února můžete přijít na premiéru vzdělávacího filmu, který odtajní příběh zrození planety Země. Díky úžasným animacím, co vznikly ve spolupráci nejlepších amerických planetárií s největšími superpočítačovými centry, nahlédneme do doby před 4 miliardami let.

„Představení Zrození planety Země vznikalo za pomoci těch nejvýkonnějších počítačů, jednotlivé scény kladou důraz na vědeckou správnost. Vydáme se po stopách stvoření – nahlédneme do kuchyně, ve které se vařilo nejen Slunce, ale celá Sluneční soustava. Jaké základní přísady byly použity? Příběh také vypráví, odkud se na Zemi vzala voda a další látky bohaté na uhlík, dusík nebo kyslík. Tak nějak se to prostě tenkrát mohlo odehrát,“ přiblížil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária, velitel stroje na zázraky.

Víme, že se život mohl rozvíjet díky výjimečnému triku: zachytit světlo a přeměnit ho v životodárnou energii. Je však Země jedním z nesčetných světů oplývajících životem, anebo zázrakem pozoruhodného souladu chemie, fyziky a světového řádu? Na dosud nejlepší vizualizaci vytvořené pro digitální planetária také uvidíme, jak vznikl průvodce naší planety – stříbřitý Měsíc.

"Jakkoli je tato událost předmětem výzkumu, jednou z možností je srážka Prazemě s planetkou o velikosti dnešního Marsu před 4 miliardami 570 miliony roky. Byla to výhra v kosmické loterii! Jen díky němu u nás nedochází k prudkým výkyvům počasí, jak je zvykem na jiných planetách. Měsíc také asistoval při příchodu nás pozemšťanů – přílivy a odlivy pomohly vodním živočichům na souš. Zcela jistě v podobě obrovského štítu vychytal mnohé vražedné planetky. „Není divu, že jej pozemšťané před půlstoletím navštívili. Stal se Mount Everestem našeho blízkého vesmíru. Jediným tělesem mimo planetu Zemi, kterého se dotknula lidská noha,“ dodal Jiří Dušek.

Představení Zrození planety Země využívá pokročilé vizualizace založené na astronomických pozorováních a nejnovějších poznatcích vědců napříč odvětvími, jako jsou fyzika, geologie a biologie. Navštívíme oblaka temného plynu a chladného prachu, ve kterých vznikla Sluneční soustava. Budeme sledovat houstnoucí disk, v němž se postupně formovalo Slunce a kolem něj i jednotlivé planety. Poukážeme na výjimečnou přítomnost Jupiteru, který dělá tento vesmírný kout příjemnějším místem pro život.

Srážka Prazemě s obří planetou byla skutečně neuvěřitelnou událostí: projektil zanikl, povrch naší mateřské planety se zcela roztavil a trosky vytvořily na oběžné dráze úžasný prstenec. Planetky a kometární jádra poté na zemi přinesly vodu. Následovala celá řada dalších podivných událostí. Země se postupně ochlazovala, atmosféra byla hustší, někdy teplejší, jindy chladnější a také se měnilo její složení.

V oceánech, za pomoci horkých vulkánů ale i atmosférických blesků vznikaly stále složitější chemické sloučeniny, až se rozběhl zázrak jménem život. Měl mnohokrát na kahánku, ale nakonec rozkvetl do úžasně pestré podoby současnosti.

Tak co, dojdete? Pokud si nejste jisti, čtěte dál!

Představení Zrození planety Země bude na programu po celé jaro 2020, vždy o víkendech v 16 hodin a v pracovní dny po předchozí objednávce. Vhodné je pro diváky starší 10 let, vstupné je 150/120 Kč (základní/snížené). Klíč, který vám otevře bránu poznání zrození nejdůležitější planety v celém vesmíru, získáte na www.hvezdarna.cz


Jinde na SrdceMoravy