"

Pod počítačovou kůží zrození planety Země

05. 02. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Zrození planety Země je výsledkem rozsáhlé spolupráce řady amerických planetárií, včetně NCSA’s Advanced Visualization Lab, která se snaží překlenout propast mezi vědou a uměním. Její animace jsou založeny na superpočítačově generovaných modelech nejrůznějších přírodních jevů. Laboratoř je součástí Národního centra pro superpočítačové aplikace University of Illinois (NCSA), které se věnuje poskytování výkonných počítačů a odborné podpoře tisícům vědců a technikům z celého světa

Jedním z hlavních autorů je Donna Cox, mezinárodně uznávaná počítačová umělkyně, designérka, spisovatelka a průkopnice vědeckých vizualizací, k jejichž tvorbě používá superpočítače. Producentská společnost Spitz byla založena v roce 1947 jako dodavatel cenově dostupných projektorů pro optická planetária. Od té doby se vypracovala na největšího dodavatele planetárií a projekčních kopulí pro nejnáročnějšími zákazníky, mezi něž patří Disney, Universal Studios, Volkswagen, Griffith Observatory nebo Hvězdárna a planetárium Brno. V posledních letech produkovala celou řadu světově úspěšných titulů, například Země v pohybu, Sluneční superbouře nebo Rychleji než světlo, která jsou ke zhlédnutí ve stovkách planetárií celého světa s vice než miliony diváků. Včetně brněnského digitária.

Součástí představení Zrození planety Země, které Hvězdárna a planetárium Brno uvádí v klasické 2D projekci, je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd, nejnápadnějších souhvězdí a samozřejmě Měsíce. Namluvil Ondřej Novák, člen činohry Národního divadla Brno, dnes herec a moderátor na volné noze. 

Náklady na produkci Zrození planety Země dosáhly zhruba 15 milionů korun, poprvé bylo uvedeno v březnu 2019 v Zeiss-Großplanetarium v Berlíně. Od té doby sbírá řadu mezinárodních ocenění, mj. Nejlepší astronomická vizualizace (Reflections of the Universe Fulldome Festival), Nejlepší vzdělávací film (DTLA Film Festival, Los Angeles), Unikátní vědecké animace (SIGGRAPH Asia Electronic Theatre). Kromě anglické verze bylo uvedeno v korejštině, mandarínské čínštině, němčině, portugalštině nebo rumunštině. V české verzi má premiéru právě na Hvězdárně a planetáriu Brno.

Představení Zrození planety Země bude na programu po celé jaro 2020, vždy o víkendech v 16 hodin a v pracovní dny po předchozí objednávce. Vhodné je pro diváky starší 10 let, vstupné je 150/120 Kč (základní/snížené). Klíč, který vám otevře bránu poznání zrození nejdůležitější planety v celém vesmíru, získáte na www.hvezdarna.cz


Jinde na SrdceMoravy